Mersin Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kurdukları arkadaşlık sitesi aracılığıyla dolandırılan farklı kentlerden 68 kişinin şikayeti üzerine inceleme başlattı.
Polis, arkadaşlık sitesini ve siteyle alakalı olarak belirledikleri şahısları 4 aylık teknik ve fiziki takibe aldı. Ekipler, site üzerinde yaptığı incelemede, haftalık yüksek kazanç elde etme vaadinde bulunulduğu, iletişime geçen ve kolay yoldan para kazanma fırsatı bulduğunu düşünen mağdurlardan para talep edildiğini tespit etti.

1 milyonluk sanal dolandırıcılığa operasyon: 8 gözaltı
42 ilde dolandırıcılık
Dolandırıcıların, mağdurlara yolladığı bilgi ve görüntülerle konuyu aile ve sosyal çevresine duyurup kendilerini tehdit ve şantaj yaparak kazanç sağladıkları da ortaya çıktı.
Çetenin bu şekilde 42 ilde toplam 182 kişiyi dolandırdığı, sadece 68 kişinin şikayette bulunduğu saptandı. Çete üyelerinin, 68 kişiye ait toplamda 1 milyon 100 bin lira ile lüks hayat sürdüğü belirlendi.

1 milyonluk sanal dolandırıcılığa operasyon: 8 gözaltı
8 kişi gözaltında
Çalışmalar sonucunda İstanbul, Tekirdağ ve Sivas’taki şüphelilerin adreslerinde yapılan operasyonla 8 şüpheli yakalanıp gözaltına alındı.
Şüphelilerin adreslerindeki aramalarda 4 adet hard disk, 4 laptop bilgisayar, 8 cep telefonu ve çok sayıda sim kart ele geçirildi. Emniyette işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edilirken, olayla ilgili soruşturma çok yönlü sürüyor.

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir