Yeni Haberler
HDI Sigorta’dan Yenicep Kasko ile tam koruma
Katılım Sağlık’tan yeni mobil uygulama
EYT şartları belli oldu
Astro günlük 29 Aralık 2022
Witcher: Başlangıç
Bazı insanlar hayatını paylaşabilecek özel birine sahipken bazıları arayışına devam ediyor. Son zamanlarda bu arayış online mecralara kaymış durumda ve insanlar başka bir gerçekle daha karşılaştı; internette okunan her şeye veya tanışılan herkese inanmamak. Uzmanlar da romantik ilişki dolandırıcılarının Sevgililer Günü’nde amaçlarına ulaşmasını engellemek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini paylaşıyor. 
İnternet, söyledikleri kişi olmayan birçok insanla dolu. Genellikle bu kişilerin amacı başkalarının parasını ele geçirmek. Ayrıca bu kişiler insani duyguları manipüle etme konusunda da ustalar. Teknolojinin gelişmesiyle giderek çevrimiçi olmaya başlayan arayışlar siber dolandırıcılıkların da sayısını artırıyor. Siber güvenlik uzmanları, romantik ilişki dolandırıcılarının Sevgililer Günü’nde amaçlarına ulaşmasını engellemek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini paylaşıyor.
Sahte kimlikle dolandırıcılık da denen romantik ilişki veya arkadaşlık dolandırıcılıklarında dolandırıcılar, arkadaşlık sitelerinde sahte kimliklere bürünüyor. Yalnız kişilerle arkadaş olan dolandırıcılar önce kurbanlarıyla yakın bir ilişki kuruyor. Ancak kısa süre sonra kurbanlardan para veya kullanılabilecek yeni bir banka hesabı açılması isteniyor. Dolandırıcılıklarını ilerletmek için bu hesapları kullanan dolandırıcılar, böylece romantik ilişki kurbanını bir para kuryesine dönüştürüyor.
2018 yılındaki rakamlarına bakıldığında kurbanların yüzde 30’unun para kuryesi olarak kullanıldığını görülüyor. Ayrıca şantaj girişimlerinde kullanmak üzere uygunsuz fotoğraflar veya videolar gönderilmesi için kurbanlar ikna edilmeye çalışılıyor. Romantik ilişki dolandırıcılığı ABD’de 2021 yılında en yaygın olarak bildirilen siber suç türleri arasında sekizinci sırada yer aldı. Aynı zamanda bu dolandırıcılık türü, kötü niyetli kişilere 600 milyon Amerikan dolarından fazlasını kazandıran ikinci en çok kâr getiren dolandırıcılık türü olarak kayıtlara geçti.

Bu dolandırıcılıkların birçoğu benzer nitelikte. Dolandırıcılarla ilgili dikkat edilmesi gereken işaretler şunlar:
Romantik ilişki dolandırıcıları para istediklerinde, genellikle paranın bir hesaba yollanmasını istiyor. Bir başka yöntem de dolandırıcıların sevgililerinin hediye kartı ya da para yüklemesi yapılabilen kartlar almasını istemesi. Kurbanın bunu reddetmesi durumunda ise dolandırıcı, paraya neden ihtiyacı olduğuyla ilgili abartılı bahaneler üretiyor, kurban yumuşayıp kabul edene kadar da tacizine devam ediyor.
Duygusal ve maddi açıdan korunmak adına online tanıştığınız kişilerle ilgili biraz ön araştırma yapın. Diğer yapabilecekleriniz ise şunlar:
Öncelikle bu kişiyle tüm iletişiminizi sonlandırın. Şüphenizi bir arkadaşınıza veya ailenize anlatın. Eğer hediye kartı yoluyla dolandırıcıya para yolladıysanız hemen hediye kartı sağlayıcısı ile iletişime geçin. Son olarak bu durumu yetkililere mutlaka bildirin.
Güneş Reklamcılık ve Ticaret Ltd. Şti. adına
İmtiyaz Sahibi (Sorumlu)

Metin Öztürk
Direktör Feyza N. Kırmızı
Haber Merkezi  Yağmur C. Kural, Begüm Demir
Fotoğraf Editörü Kemal Genç
Videographer Semih Çatal
Web Design Tamamliyo
Eski Büyükdere Caddesi No:37 Kat:5 Maslak İş Merkezi Maslak/ Sarıyer İstanbul
0212 256 67 67
info@sigortacigazetesi.com.tr
Web sayfalarımızda yer alan tüm bilgi, doküman, fotoğraf, video, görüntü, metin vb. tüm içerik, izin alınmadan kullanılamaz. Tüm hakları saklıdır.
© 2020, Sigortacı Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir