Aşık olmak, birini fiziksel olarak ne kadar çekici bulduğunuzdan yanında rahat hissedip hissetmediğinize kadar birçok faktöre bağlıdır. Yine de araştırmalar, o ilk kelebekleri karnımızda hissettiğimizde beynimizde neler olup bittiğine ve insanların aşık olması için geçen süreye biraz ışık tuttu. Hadi buyurun 👇
‘2 gün içerisinde aşık olmak normal mi?’ tweetinin altına birçok yanıt geldi. Biz de araştırmalara koyulduk.
Anket, erkeklerin aşık olma süresi ortalama 88 gün iken, kadınlarda 134 gün sürdüğünü söyledi. Başka bir arkadaşlık sitesi olan Elite Singles, 2017 yılında bir anket yaptı ve kadınların yüzde 61’inin, erkeklerin ise yüzde 72’sinin ilk görüşte aşka inandığını tespit etti.
Bunların beyne ulaşması bir saniyeden kısa sürer ve bazı araştırmalar, sevdiğiniz bir kişiye bakmanın bile bazı ilaçlarla ilişkili öfori duygularını yaratan aynı beyin bölgesini harekete geçirebileceğini göstermiştir.
2006’da Princeton araştırmacıları ise deneklerin çekiciliği, saniyenin onda biri içinde değerlendirdiğini buldu. Bu tam anlamıyla aşk demek olmuyor tabii ki, ancak birkaç araştırma, birini fiziksel olarak çekici bulmanın o kişiye aşık olma sürenizi azalttığını söylüyor.
Araştırmalara göre 35 yaşın altındaki erkekler,  en hızlı ‘Seni seviyorum’ diyen grup. Bu grubun beşte biri bunu bir haftadan kısa sürede söyledi. 2016’da Match, ankete katılan ortalama bir kişinin yaklaşık 144 gün veya yaklaşık 4,5 ay sonra “Seni seviyorum” dediğine dair bulgular bildirdi.
Erkekler 97 günde “aşkı itiraf etme” hakkında düşünmeye başladıklarını, kadınlarda ise bu sürenin ortalama 139 gün sürdüğünü bildirdi.
Peki siz ilk görüşte aşka inanıyor musunuz? Yorumlarda buluşalım!
Aşkı bulmak sandığınız kadar zor olmayabilir! Ps…
Biliyorsunuz ki ilişkilerdeki yakınlık sadece te…
İlişkilerin flört dönemi en heyecanlı ve tatlı e…

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir