Bursa 12.2°
İlçeler
Kategoriler
Sosyal Medya
Bursa’da Küçük Sanayi Sitesi esnafları, sitenin fahiş artan kiralar, hava parası ile devredilmesi ve astronomik rakamlarla satılması nedeniyle ranta dönüştüğünü, küçük esnafın barınmasının zorlaştığını söylerken alternatif sanayi sitelerinin yapılması gerektiğine işaret ediyor. Esnaf ayrıca çarklarını döndüremediklerini, borçlarını ödeyemediklerini dile getirirken kredi ve devlet desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade ediyor.
İLGİLİ VİDEO
ERCAN ÇALIŞIR / BURSADA BUGÜN
Bursa‘da sanayi esnafı, daha uygun şartlarda yeni sanayi sitelerinin yapılmasını ve devlet destekli kredilere erişebilmeleri gerekliliğini belirtiyor.
Küçük Sanayi Sitesi’nde oto tamir işi yapan esnaf, sitede bulunan iş yerlerinin ranta dönüştüğünü belirtiyor. Satış ve kiralamalarda aşırı fahiş rakamlar dönerken küçük esnafın bu şartlarda barınmasının zorlaştığını, daha uygun koşullar sunulan alternatif sanayi sitelerinin hayata geçirilmesi gerektiğini söylüyor.
“KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ RANTA DÖNÜŞTÜ”
Esnaf Halil Ateş, “Esnaf alternatif yer olursa, dükkan kiralarının düşük olduğu bir yer olursa buradan gider. Küçük Sanayi’ye alternatif Kayapa, Çalı, Demirtaş gibi yerlerde bu oluşuma gidilebilir. Burası ranta dönüştü. 2 milyon liraya bir işyeri alınıyor. 15 bin lira olan kirayı, 25 bine çıkarıyorlar. 2 milyona alan adam 6 ay sonra dükkan bedelini 4 milyona çıkarıyor. Çevre işyeri sahipleri de onu takip ediyor. Küçük Sanayi, ranta döndü. Otosansit tam kapasite çalışmıyor. Bu tarafta her yer dolu. Bu tarafa daha büyük bir sanayi sitesi yapılması gerekiyor. Kredi yüksek olduğu için kimse giremiyor. Faiz düşük olsa esnaf faydalanabilir. Bu sayede dükkanını satmaz, işyerini kapatmaz insanlar” diye konuştu.

“İŞYERİNİ DEVRALMAK İÇİN HAVA PARASI TEKLİF EDİLİYOR”
Boş dükkan olmadığı için içinde esnaf bulunan işyerlerine hava parası teklif ediliyor diyen Hüseyin Partal, “Şu anda benim dükkanıma yeni bir kiracı girmeye kalksın, 15 bin lira civarında fiyat çekilir. İşyerini devralmak için hava parası teklif ediyorlar. O şekilde dükkanını devredenler var. Küçük Sanayi’de 1990’lı yıllarda geldiğimizde esnaf yoktu. 2000’lerde iyice oturmaya başladı. Sonrasında Otosansit yapılmış olsa da buranın yerini tutmuyor” dedi.

“ESNAFIN KREDİ DESTEĞİNE İHTİYACI VAR AMA NASIL ÖDEYECEK?”
Devlet desteğinden küçük esnafın yararlanamadığını dile getiren Partal, “Yanında 10-15 kişi çalıştırıyor olman gerekiyor. O kadar insan çalıştırabilecek olsam zaten desteğe ihtiyacım olmaz. Bizim pandemide kapanma döneminde bir kere ufak bir yardım aldığımız oldu. Onun haricinde bir şeyden yararlanamadık. Esnafın krediye, desteğe ihtiyacı var. Çoğu esnaf, algısını, vergisini ödeyemiyor. Alsa da krediyi nasıl ödeyecek? Masraflar da ağırlaştı. Dükkan kira, evin kira, çocuk okutuyorsan birde evinin geçimi var. Sektör iyiye gitmiyor” şeklinde konuştu.
Murat Haşhaş, “KOSGEB ve BESOB’a kaç kere gittiysem de destek alamadım. Adamın varsa alırsın, yoksa alamazsın. Bu ülkede bu ayrımcılık olduğu sürece bir yere varamayız. BESOB’a gidiyorsun, yüzüne bakmıyorlar. Sonuçta hepimiz vergimizi veriyoruz. İhtiyacımız var. 5 yıl sonra ödemeli 100 bin lira kredilerden bahsediliyor. Ben onu alabilsem; malzememi alırım, 1 yıllık kiramı kenara koyarım. Kazandığım parayla kendimi döndürürüm” dedi.

“KİRAM 5 BİN LİRADAN 9 BİN LİRAYA ÇIKTI”
Dükkan sahibinin dini, imanı yok diyen Haşhaş, “Benim kiram 5 bin liradan, 9 bin liraya çıktı. Alternatif yer olursa çok iyi olur. 4 bin lira zam yapıyor kiraya. Avukata gitsem 15 bin lira yine ona harcayacağım. Pandemide yerle bir olduk. Esnaf zor durumda. Bu işin sonu inşallah hayra gider. Küçük esnaf biter. Büyük şirketler araba alarak falan vergiden kaçabiliyor. Biz mecbur ödeyeceğiz. Bağ-Kur ödeyemeyen çok arkadaşım var. Bu işe bir an önce el atsınlar. Devletten hibe istemiyoruz. 5 yıl sonra ödemeli 100 bin lira veriyorsan, geri ödemesi 160 bin lira olsun, bizim için fark etmez. Şu an sadece ayakta durmanın hesabını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
 
Diğer Güncel Haberler için tıklayın
Diyarbakır’da 2022 yılında 85 kişi siber suçlardan tutuklandı
Irak’ta genç kıza saldırı: 16 kişi gözaltına alındı
TOFAŞ, Darüşşafaka Basketbol’a karşı 88-82 mağlup ayrıldı
Avustralya 2023’e “merhaba” dedi
Kilis’te kaçak içki operasyonu
Türkiye’nin ilk CEO’su hayatını kaybetti
Eskişehir’de çarşıda yılbaşı kalabalığı
Diyarbakır’da işlem yapılan 35 bin 361 şüpheliden 2 bin 150’si tutuklandı
Bakan Koca 2022’deki muayene sayısını paylaştı: Düşündürücü
Suriye ile ikinci görüşme ne zaman? Bakan Çavuşoğlu tarih verdi
Öne Çıkan Galeriler
Öne Çıkan Videolar
En Çok Okunanlar

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir