Günümüzde birçok insan, çevrimiçi arkadaşlığın altın çağında yaşadığımızı söylüyor. Ve bu konuda aksini söylemek zor.
Günümüzde birçok insan, çevrimiçi arkadaşlığın altın çağında yaşadığımızı söylüyor. Ve bu konuda aksini söylemek zor.
Arkadaşlık sektöründeki büyük oyuncular hızla büyümeye devam ediyor ve arkadaşlık sektörü her yıl daha fazla para getiriyor. Daha açık olması için, BusinessOfApps’e göre son beş yılda dünyadaki arkadaşlık hizmetlerinin gelirine ilişkin bazı istatistikler verebiliriz:
Bu makaleyi yayınladığımız yıl şu an 2022 yılıdır. Ama finansal rekorun bir kez daha kırılacağı şimdiden belli.
Bugün yaklaşık 8.000 arkadaşlık sitesi mevcuttur. Bunların arasında hem dünyaca ünlü büyük oyuncular hem de çok küçük bir kitleye sahip niş siteler vardır. En popüler hizmetlerin en yüksek büyüme oranlarını göstermesi anlaşılabilir. Şimdi onlardan bahsetmek istiyoruz.
Covid-19 pandemisi sırasında arkadaşlık hizmetlerine olan ilginin ne kadar arttığını daha iyi anlamak için 2020’de Tinder, Badoo, Bumble, Happn ve Plenty of Fish istatistiklerine bakmanız yeterlidir:
Arkadaşlık sektöründeki büyük oyuncular gerçekten de benzeri görülmemiş bir kitle artışı yaşıyor. Daha az bilinen siteler de çok büyük olmasa da önemli bir artışa dikkat çekiyor. İlginç bir şekilde, en aktif kitle, pandemi durumunun özellikle zor olduğu ülkelerdeydi ve öyle kalmaya devam ediyor. Öncelikle İtalya’da, İspanya’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde, kısmen Çin’de. Bu oldukça anlaşılabilir çünkü bir kişinin sosyal bağlantılarını çevrimdışı sürdürmek için ne kadar az fırsatı olursa, Web’de o kadar aktif olarak arayış içerisinde olur.
Hemen yukarıda, dünyada sekiz binden fazla arkadaşlık sitesi ve uygulaması olduğunu söylemiştik. Ancak bu rakam kısmen bir manipülasyon. Çevrimiçi arkadaşlık konusuna girersek ve belirli hizmetleri analiz edersek, birçoğunun farklı bir pakette bize zaten aşina olan siteler olduğunu göreceğiz. Şimdi bunun neden böyle olduğunu açıklayalım.
Birkaç arkadaşlık sitesi kullandığınızda, bunun sadece bir seçim ve çeşitlilik yanılsaması olması mümkündür. Gerçek şu ki, bugün neredeyse tamamen kendi kendine yeterli ve bağımsız arkadaşlık siteleri yoktur. En popüler hizmetler daha büyük şirketlerin bir parçasıdır. Buradakiler sadece birkaç örnek:
Web arkadaşlık sektöründeki büyük şirketlerin neden bu yaklaşımı benimsediğini anlamak kolaydır. Böylece kullanıcıların erişimini artırır ve rakiplerin önüne geçerler. Örneğin, bir kişi Tinder’ı uzun süredir kullanıyor ve sitenin kendisine herhangi bir özel umut vermediğini görüyor. Bir alternatif arıyor ve örneğin Hinge’i seçiyor. Ona göre bu, farklı algoritmalara ve kitlelere sahip tamamen farklı bir site. Ancak gerçekte, sitelerin çok benzer olduğu ortaya çıkıyor ve kullanıcı aynı büyük Match Group şirketine para getirmeye devam ediyor.
Etkisiz bir arkadaşlık sitesine gerçekten bir alternatif bulmak istiyorsanız, iletişim biçimini değiştirmenizi öneririz. Örneğin, rastgele görüntülü sohbetlere geçin. Bu tür siteler, kural olarak, daha bağımsızdır ve büyük şirketlere ait değildir. Ama en önemlisi, buradaki arkadaşlık mekaniği tamamen farklıdır.
Omegle, dünyanın en eski ve en popüler rastgele görüntülü sohbetlerinden biridir. Pandemi döneminde sitenin kullanıcı sayısı 2-3 kat artmıştır. 2019 yılında çevrimiçi olarak genellikle 10-15 bin kullanıcı var iken 2021-2022’de – 30 bin veya daha fazla.
Omegle benzerleri de hızlı büyüme oranları göstermiştir:
Bu format yeni olmaktan uzak olsa da özellikle pandemi sırasında rastgele görüntülü sohbetlere büyük ilginin ortaya çıkması dikkat çekicidir. İlk sohbet ruletleri 2009’da ortaya çıkmaya başladı. Ve şimdi, öyle görünüyor ki, popülerliklerinin zirvesine ulaştılar.
Rastgele görüntülü sohbetler birçok yönden klasik arkadaşlık siteleri ve uygulamalarından daha iyidir. Örneğin, büyük bir zaman tasarrufu sağlarlar, verilerinizin neredeyse hiçbirini toplamazlar ve böylece daha fazla güvenlik sağlarlar. Ek olarak, görüntülü sohbetlerin öğrenilmesi daha kolaydır ve internette gezinme konusunda pek iyi olmayan ancak yeni kişilerle tanışmak isteyenler için bile uygundur.
Arkadaşlık sektöründeki en büyük oyuncuların kesinlikle hiçbir yere gitmeyeceği ve gelişeceği kesin olarak söylenebilir. İlginç ve sıra dışı projeler için bile onları dışlamak çok zor. Ama zor imkansız demek değildir.
Bu niş içindeki yeni girişimler düzenli olarak ortaya çıkıyor. Bazıları çok başarılı oluyor. Ve Tinder veya Omegle ile rekabet etmeleri hala zor olsa da, çevrelerindeki kitle oldukça büyük olacak. Bu, elbette, 1-3 yıl içinde birisinin pazar liderlerine baskı yapabileceği konusunda ısrar etmek için yeterli değil. Ancak 4-5 yıl sonra bu oldukça mümkündür.
Son olarak, yeni Tinder analoglarına ve Omegle alternatiflerine daha yakından bakmanızı tavsiye etmek istiyoruz. Birçok yönden, öncekilerden çok daha iyi durumdalar. Ve gelecekte çevrimiçi arkadaşlık formatını kökten değiştirebilecekler.
Her durumda, size internette ilginç ve keyifli tanışmalar diliyoruz. Dünya göründüğünden çok daha büyük. Görmek için bir adım atmanız yeterli!
Önce Vatan Gazetesi
Rauf Raif Denktaş, 27 Ocak 1924 tarihinde Kıbrıs’ın Baf bölgesinde doğdu. Rauf Denktaş 1,5 yaşında iken annesini kaybetti. Babası hakim Raif Bey’dir. Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülen Denktaş,…


Bahçelievler Mahallesi, İzzettin Çalışlar Caddesi, Şair Orhan Veli Sokak, No: 2/1 – Bahçelievler / İstanbul
(0212) 644 32 09
AKOSMAN Şirketler Grubu

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir