Dolandırıcılık temek anlamda birilerini aldatma amacıyla yapılan eylemdir ancak çoğunlukla birini, birilerini, bir kurumu vb. bir şekilde aldatarak onlardan maddi bir kazanç elde etme, direkt olarak para almak anlamında kullanılmaktadır. Dolandırıcılık kanunlarımızda da cezai işlem uygulanan bir suçtur. Türk Ceza Kanunu’nun 157. maddesine göre, "hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan bir kişi" dolandırıcılık suçunu işlemiş olur ve kanunda ön görülen şekilde cezalandırılır. Kanunda, dini duyguların istimar edilmesi bir kişinin zor durumundan faydalanmak, kişinin anlama kabiliyetinin zayıflığında yararlanmak, kamu kuruluşlarındaki kişilerin konumlarını kişisel çıkarları için kullanmaları, meslek sahibi kişilerin meslekleriyle ilgili kendilerine duyulan güveni kötüye kullanmaları gibi farklı durumlar dolandırıcılık olarak tanımlanmıştır.
EYT'lilerin uzun süredir beklediği EYT düzenlemesi kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu. Müjdenin ardından bu kez de 'danışmanlık' adı altında dolandırıcılar ortaya çıktı. Açıklama yapan Bolu Düzce Sakarya EYT Mağdurları Derneği Başkanı Mehmet Ali Çelik, bazı EYT'lilerin sosyal medyada konuşan ve yetkili olmayan kişilere soru sorup para ödediklerini ve sorun yaşadıklarını belirtti. Çelik, para ödeyip sorulara cevap bulmaya çalışılmaması gerektiğini vurgulayarak "Konu açık ve net" dedi.
Yılbaşı için geri sayım başladı. Vatandaşlar adım adım yeni yıla nasıl girecekleriyle ilgili planlarını tamamlarken dolandırıcılar da hem vatandaşların paralarını hem de yılbaşı neşesini çalmak için uğraşıyor. Son olarak dolandırıcıların ünlü mekanların ve ünlü sanatçıların isimlerini kullanarak, çok düşük fiyatlarla müşteri kabul ettiklerini söyleyip insanları dolandırdığı ortaya çıktı. Ünlü mekanların internet sitelerinin kopyalandığı bu dolandırıcılık yöntemine karşı uzmanlar uyarıda bulundu.
Antalya'da ilginç bir dolandırıcılık olayı yaşandı. Klima bakım servisi sahibi olduğunu belirten bir kişi Muratpaşa Belediyesi'ne giderek "Vefat eden babamın vasiyeti var, ücretsiz bakım yapacağım" dedi. Belediyenin 8 spor tesisindeki 30 klimayı söküp götüren kişi kayıplara karıştı. Klimaların değerinin 600 bin TL olduğu belirlenirken, Muratpaşa Belediyesi de şahıs hakkında suç duyurusunda bulundu.
Konya'da internetten ürün satma bahanesiyle ilan vererek vatandaşları dolandırdığı iddia edilen şüpheli gözaltına alındı.
Dolandırıcılık Hakkındaki Haberler Mynet'te. Dolandırıcılık Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.
Farklı şehirlerden onlarca kişi, kurdukları WhatsApp grubu üzerinden birbirlerine kira sözleşmelerini atınca gerçek ortaya çıktı ve herkes şok yaşadı. Satın aldıkları daire kendileri gibi başkalarına da satılmıştı. Sakarya'nın Akyazı ilçesinde faaliyet gösteren müteahhit soyadını değiştirip kayıplara karıştı. Mağdurlardan biri "50 bin Euro mağduriyetim var ve benim gibi yaklaşık 80 kişi var mağdur olan" sözleriyle dolandırıcılığın boyutunu ortaya koydu.
İstanbul'da yaşayan Sinan Gün, araba almak isterken dolandırıcıların hedefi oldu. Popüler bir sitede gördüğü arabayı almak için Bitlis'e giden Gün, yıllarca biriktirdiği parasından oldu. Dolandırıcının 'kuzenim gelecek' yalanıyla hem Sinan Gün'ü hem de aracın gerçek sahibini oyuna getirdiği anlaşıldı. Dolandırıcılara karşı vatandaşları uyaran Gün, "15 yıllık sermayem bir anda yok olup gitti" dedi.
İstanbul Sultangazi'de terzilere dadanan bir dolandırıcının yöntemi 'pes' dedirtti. Kimliği belirsiz kişi, terzilere giderek, daha önce iki adet pantolon bıraktığını ve pantolonları almaya geldiğini söyledi. Ancak terziler, kendilerine pantolon bırakılmadığını söyleyince şüpheli, pantolonların ücretini istedi. Şüpheli şahıs ağına düşürdüğü bir esnaftan 800 lira başka bir esnaftan ise bin 300 lira aldı. İlçede bulunan çok sayıda terzinin benzer yöntemle dolandırıldığı öne sürüldü.
İstanbul'da meydana gelen dolandırıcılık olayında 15 yıllık birikimi 400 bin lirayı dolandırıcıya kaptıran Sinan Gün, ''Arabanın gerçek sahibi de dolandırıcıyla iletişim halindeymiş. İkimizi de dolandırıyordu ama ikimizin de birbirimizden haberi yoktu. Ben dolandırıcıdan aracın ruhsatını isteyince farklı bir aracın ruhsatını attı. Mağdurum. Evlenecektim. 15 yıllık sermayemdi. Emeğimdi o benim'' diyerek yaşadığı olayı anlattı.
Telefonu "Bizim öyle işlerle işimiz olmaz, yok daha neler" deyip kapattı. Ancak dolandırıcı olduğu çoktan anlaşılmıştı. Türkiye'de en çok kullanılan e-ticaret sitelerden birini kopyalayıp araç alım-satımı üzerinden dolandırıcılık yapanların foyası ortaya çıktı. Lüks aracı piyasa değerinin altında satan dolandırıcıya ulaşmak isteyen ekip yurt dışı numarasına yönlendirildi. "Yazan çok kişi var. Almayın o zaman" diyen dolandırıcının sahtekarlığı ortaya çıkarken 'buton' detayı dikkat çekti.
Diyarbakır merkezli 2 ilde sahte arkadaşlık sitesiyle çağrı merkezi kurup, 'kadın arkadaş' ya da 'evlenme' vaadinde bulunarak para talep eden 'Alo Randevu' şebekesine yönelik 'Saklambaç' operasyonu düzenlendi. Operasyonda 11 şüpheli gözaltına alındı. Öte yandan şüphelilerin, mağdurlara 'arkadaşlık paketi', 'akşam yemeği paketi', 'hafta sonu arkadaşı', 'tatil arkadaşı', 'evlilik paketi' gibi akıllara durgunluk veren çeşitli vaatlerde bulunup dolandırıcılık yaptıklarının tespit edildiği öğrenildi.
Arkadaşlık sitesi adı altında vatandaşları kandırıyorlardı, Diyarbakır ve İstanbul'da düzenlenen 'Saklambaç Operasyonu'nda yakalandılar. Dolandırıcılar siteye koydukları fotoğraf albümü üzerinden kullanıcılara eşleşmek istedikleri partneri seçtiriyordu. Devamında ise çete mensubu kadınlar form dolduran kişileri arayıp para talep ediyordu. Çağrı merkezi de kurduğu belirlenen çete üyelerine yönelik operasyonda ele geçirenler dikkat çekti.
Dolandırıcıların insanları kandırmak ve paralarını almak için uyguladıkları yöntemlere bir yenisi daha eklendi. Bu defa dolandırıcılar dünyaca ünlü bir otel zincirinin adını kullanarak uygulama üzerinden ponzi sistemiyle insanları kandırdı. Ancak başlarda iyi gidiyor gibi görünen milyonlarca dolarlık sistem bir gün aniden çöktü. Toplamda 50 bin mağdurun olduğu ifade edilirken mağdurlar otel zincirine ulaştıklarında sistemin otelle bir ilgisinin olmadığını anladı. İşte akılalmaz detaylar…
Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde bir şahsın dolandırılmaya çalışıldığı ihbarını alan polis ekipleri, vakit kaybetmeksizin harekete geçerek, telefon dolandırıcılarının talimatlarıyla özel bir bankanın şubesine yönlendirilen yaşlı şahsı dolandırılmaktan son anda kurtardı.
Aksaray'da kurdukları şirketler üzerinden, internet ve çağrı merkezinden sahte araç muayene istasyonu randevusu veren kişilere operasyon düzenlendi. Şahısların internet arama motorlarında sahte randevu sitelerini ilk sıralarda çıkarttıkları ve randevu almak isteyenlerden 95 TL para tahsil ettikleri ortaya çıktı. Türkiye genelinde binlerce kişiyi dolandıran 20 kişilik şebekenin hesaplarında ve şirketlerinde 20 milyon TL değerinde nakit, döviz ve ziynet eşyası ele geçirildi.
Balıkesir merkezli 4 ildeki operasyonda, dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 31 kişi adliyeye sevk edildi.
Balıkesir merkezli 4 ilde düzenlenen suç örgütüne yönelik operasyonda, sahte ilan düzenleyerek 160 kişiyi yaklaşık 1 milyon lira dolandırdıkları öne sürülen 31 zanlı gözaltına alındı.
Sosyal medya üzerinden sahte ilanlar vererek 160 kişiyi dolandıran çeteye 4 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Erdek Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla Balıkesir, Denizli, Afyonkarahisar ve Muğla'da yapılan operasyonda 31 kişi gözaltına alındı. Çetenin 1 milyon lira haksız kazanç elde ettiği belirlendi.
Nevşehir merkezli 4 ilde düzenlenen dolandırıcılık operasyonunda 24 şüpheli gözaltına alındı.
Dolandırıcıların akılalmaz yeni yöntemi 'pes' dedirtti. Aktarılanlara göre araç sigortası yaptıracak vatandaşlara internet siteleri üzerinden tuzak kuruldu. Dolandırıcılar, sahte sigorta düzenleyerek araç sahiplerini mağdur etti. Müvekkilinin yaşadığı olayı anlatıp vatandaşları uyaran Avukat Taha Ekici "Girdikleri sitenin güvenilirliğini kontrol etsinler. Bu şekilde reklam vererek her gün bir site açılıp kapanıyor." diye konuştu.
Dolandırıcılar insanları kandırmak için oyunlarına yeni oyunlar ekliyor. Bir zamanlar iş vaadiyle atılan mesajlar vatandaşların telefonlarına yeniden gitmeye başladı. Dolandırıcılar insanları tuzaklarına düşürmek için "İş-Kur'un özel versiyonuyuz" yalanını da ortaya attılar.
Kastamonu'nun Tosya ilçesinde telefon dolandırıcıları, yaşlı çifti 'Eşinizle birlikte cinayete karıştınız, dul bir kadını öldürmüşsünüz' diyerek dolandırdı. Çifti hapse girmekle korkutan dolandırıcılar daha sonra eve gelerek, 80 bin TL değerindeki altın, döviz ve nakit parayı alarak kayıplara karıştı. Çiftin, altın ve parayı umreye gitmek için biriktirdikleri öğrenildi.
Gaziantep'te düzenlenen dolandırıcılık operasyonunda 6 şüpheli gözaltına alındı.
Kurdukları firmalar üzerinden kar payı vaadiyle dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla Kayseri ve Adana'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 4 zanlı adliyeye sevk edildi.
Mersin merkezli 14 ilde, sosyal medyadan "kripto para yatırımı" vaadiyle nitelikli dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla 50 şüpheli gözaltına alındı.
Mersin'de, sosyal medyadan "kripto para yatırımı" vaadiyle nitelikli dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla 88 şüphelinin yakalanmasına yönelik operasyon düzenlendi.
Sosyal medya fenomeni Onur Elmas, dolandırıcı çıktı. 7 kişilik bir dolandırıcılık çetesi, devremülk sahiplerini telefonla arayıp gayrimenkullerini yabancı uyruklulara yüksek fiyatla satmayı vadediyordu. Çok sayıda kişiyi dolandıran çetenin 5 milyon liralık vurgun yaptığı belirlendi. Çetenin elebaşı Onur Elmas'ın vurgun paralarıyla lüks hayat sürdüğü öğrenildi. Yapılan operasyonla yakalanan Elmas ve 3 adamı tutuklandı.
Veliler Whatsapp üzerinden aldıkları mesajla şaşkına döndü, kurs yönetimi mesajda "elektrik kaçağı" nedeniyle eğitime ara verildiğini söylüyordu. Ancak veliler ertesi gün daha büyük bir şok yaşadı, yeni mesajda 10 yıldır eğitim veren kurumun haczedildiği belirtilirken "bazı velilerin aylardır ödeme yapmadığı" savunuluyordu. Öğrenciler kapıda kalırken dolandırıcılık mağduru olduğunu öne süren 62 veli kursun önüne giderek isyan ederek "Bize güven verdiler" dedi.
İstanbul'da araç kiralama sitelerini birebir kopyalayarak kurdukları sahte sitelerle çok sayıda kişiyi dolandıran şebekeye operasyon düzenlendi. Operasyonda C.Ç., M.G., H.K. ve B.T. isimli 4 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin açtıkları sahte siteler aracılığıyla araç kiralamak isteyen kişilerden ücret aldıkları ancak karşılığında herhangi bir araç vermedikleri de tespit edildi. Gözaltına alınan 4 kişi çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Gaziantep’te, internet üzerinden satışa çıkarılan bilgisayarı sahte dekont ile satın almış gibi göstererek dolandırıcılık yapan 2 şahıs tutuklandı.
Ordu'da yaşayan öğretim üyesi, internet üzerinden araç kiralamak isterken 1550 lira dolandırılınca polise başvurdu.
Ordu'da bir kişi, araç kiralamak isteyince dolandırıcıların kurbanı oldu. Kurumsal bir firmaya benzetilen internet sitesinden araç kiraladığını sanan ve hesaba para gönderen Halis Gözpınar "Bana ‘hadi sen git suyunu iç, hayırlı olsun, bu da sana ders olsun’ deyip telefonu kapattılar" dedi.
Belçikalı profesör C.B.'ye kendini iş adamı gibi tanıtıp İstanbul'a geldiğini iddia eden adam, çeşitli bahanelerle kadının 7 milyon 500 bin TL'sini almıştı. İstanbul'da öğrenci olduğu ortaya çıkan Sierra Leonelı A.K.'nin aldığı paralarla eğitim danışmanlık şirketi kurduğu ve evlendiği öğrenildi. Öte yandan A.K.'nin profesörü kandırmak için kullandığı fotoğrafların Amerikalı yaşam koçu ve yazar Jordan Bach'e ait olduğu ortaya çıktı.
Oyuncu olmak isteyenlerin hayalleri bir dolandırıcı tarafından yıkıldı. Çok sayıda kişiyi dolandıran sözde oyuncu koçu, kiminden 6 bin, kiminden neredeyse 1 milyon TL aldı. Oyuncu olma hayalleri suya düşen mağdurlar, dolandırıcıyla sosyal medyadan iletişime geçtiklerini ve 'Seni oyuncu yapacağım' diyerek paralarını aldığını aktardı.
Yalova'da bir çete, vatandaşları devre mülklerini yabancı yatırımcılara yüksek fiyatlarda satacakları vaadiyle dolandırdı. Çete liderinin lüks yaşamının ortaya çıktığı olayda yeni gelişmeler yaşandı. Çetenin mağdur ettikleri insanlardan sağladıkları haksız kazançlarla örgüt üyelerinin motivasyonunu arttırmak için lüks yatlarda eğlenceler tertip ettikleri gün yüzüne çıkarıldı.
Tokat'ta 22 yaşındaki Samet Yıldız'ın hayatı sosyal medyada gördüğü bir reklamla kabusa dönüştü. 30 bin TL'lik telefon çekilişine katılan Yıldız, dolandırıcılara 77 bin TL, parasını geri alabilmek umuduyla temas kurduğu bir hackera da 23 bin TL kaptırdı. Yıldız, "Allah korkuları var ise ben paramı geri istiyorum. İnsanlar da bilinçlensin, benim düştüğüm duruma düşmesinler. Devletimize güveniyorum" dedi.
Kolay para kazanma hayaline kapıldılar, hayalleri suya düştüğü gibi ellerindeki paradan da oldular. "Sizlere yüksek kredi çıkartabilirim, garantili bir iş, risk yok" yalanına inanan vatandaşlar saadet zincirine dahil oldu. Samsun ve Konya'da 2 erkek kardeş kamu bankası çalışanı akrabalarıyla birlikte mağdurlardan toplamda 300 milyon TL topladı. 25 kişi şikayetçi oldu. Olay akıllara Çiftlik Bank'ın kurucusu Tosuncuk'u getirdi.
Çanakkale'de yaşayan 66 yaşındaki Mehmet Bey, kendisinden 30 yaş küçük bir kadın tarafından dolandırılma hikayesini tek tek anlattı, detaylar ağızları açık bıraktı. Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme programına bavuluyla gelen Mehmet Bey, "Sevimli bir hanımefendi" dediği kadınla tanıştığı dönemi "İlgi arsızı bir durumdaydım" diyerek açıkladı. Söz konusu kadın için 1,5 ton kargo gönderdiğini ve 30 bin dolar para harcadığını söyleyen Mehmet Bey, yaşadıklarını çarpıcı ifadelerle dile getirdi.
Belçika'da yaşayan profesör C.B., bir arkadaşlık uygulaması üzerinden Hollandalı P.A. ile tanıştı. Kendini iş adamı olarak tanıtan adam, C.B.'ye iş için İstanbul'a seyahat edeceğini söyledi. İstanbul'a geldiğini söyleyen adam, kadından defalarca para istedi. C.B., 7 milyon 500 bin Türk Lirası kaptırdığı kişinin İstanbul Marmara Üniversitesi'nde öğrenci olduğunu öğrenip çareyi savcılıkta aradı.
Doğum günü için bungalov ev kiralamak isteyen bir çift hayatlarının şokunu yaşadı. İnternette görüp beğendikleri bungalov evi kiralayan çift, arkadaşlarının 'Hiçbir bungalov evde sabah ve akşam yemeği verilmez' sözü sonrası dolandırıldıklarını anladı. Dolandırıcıların telefonlarını engellediklerini belirten çift, şikayetçi olduklarını belirtti.
Vatandaşların devre mülklerini yüksek fiyata satma vaadiyle kandırarak milyonlarca liralık vurgun yapan çeteye operasyon düzenlendi. 26 kişinin gözaltına alınırken aralarında çete lider R.T’nin de yer aldığı öğrenildi. Çetenin lideri R.T’nin lüks içinde bir hayat sürdüğü ortaya çıktı.
Ankara'da bir kişi internetten tanıştığı kadınla evlendi. Kendisinin üzerine 29 ayrı hat çıkan kadın, eşiyle birlikte yaşadığı evi soydu. Bu olay sonrası Murat Alparslan açtığı boşanma davasında verilen kararla ikinci kez hayatının şokunu yaşadı. Mahkeme Alparslan'ın her ay bin TL nafaka ödemesine karar verdi.
Son dakika haberi: Bu kez de langırt dolandırıcılığıyla vurgun yaptılar! Ponzi sistemiyle yüksek kar vadettiler, langırt makinesi kiralayacaklarını söylediler. Yüklü miktarda paralarını kaptıran mağdurların şikayetleri sonrasında yakalandılar. 7 çete üyesi hakkında 70 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Devre mülk sahiplerini yabancı yatırımcı vaadiyle kandıran, paravan şirkete çağırdıkları mağdurları oyalayıp onlardan habersiz telefonlarına mobil bankacılık uygulaması yükleyerek kredi çeken ve parayı kendi hesaplarına aktaran 34 şüpheli, Kocaeli merkezli İstanbul, Yalova, Sakarya ve İzmir’de düzenlenen eş zamanlı operasyonla yakalandı.
YouTube'da yayımlanan bir sokak röportajında yaşanan diyalog sosyal medyada gündem oldu. Türkiye'nin ekonomisine dair soru yöneltilen bir vatandaş, "Paramı çarptılar, 400 liramı" yanıtını vererek nasıl dolandırıldığını anlattı. "Çingenelerin" kendisinden 'Beraber olalım' diyerek para istediğini söyleyen adam "Birden inandım, ben de verdim manyak gibi. Şimdi 1 kuruşum kalmadı" dedi.
Türkiye'de 7'den 70'e herkesin girdiği internet sitelerine tıklarken 2 kez kontrol etmek gerekebilir. Zira dolandırıcıların son zamanlardaki taktiği güvenilirliğiyle tanınan bu siteler üzerinden işliyor. Küçük harf veya rakam aldatmacalarıyla düzenlenen dolandırıcılıklar bir anlık dikkatsizlik sonucu pahalıya mal olabiliyor. Site kopyalama dolandırıcılığı kurbanları yaşadıkları mağduriyetleri anlattı. Dolandırıcılar özellikle bahis, araç kiralama ve e-ticaret sitelerini hedef alıyor.
Dolandırıcılar bu kez lüks otellerin internet sitelerini kopyalayıp, sahte rezervasyonla 180 turisti 12 milyon 346 bin lira dolandırdı. Suç örgütünü 5 ay süreyle teknik ve fiziki takibe alan ekipler, Muğla merkezli 15 ilde operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonda, 25 kişi gözaltına alınırken, çok sayıda cep telefonu, tablet, sim kart, hard disk ve dizüstü bilgisayar ile birlikte 1 ruhsatsız pompalı tüfek, 1 ruhsatsız tabanca ve 12 tabanca mermisi ele geçirildi.
Yaşlıları tuzağa düşürüp devre mülklerini ederinden çok daha yüksek fiyata satma vaadiyle kandırıp dolandıran suç şebekesine ait Ankara merkezli 17 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 36 şüpheli gözaltına alındı. Dolandırıcıların 71 kişiyi dolandırarak 6 milyon liralık vurgun gerçekleştirdikleri öğrenilirken, aramalarda ele geçirilen belgelerde ve evraklarda yazan notlar ise mülk sahiplerinin nasıl dolandırıldığını gözler önüne serdi.
Olay, Aydın’ın Koçarlı ilçesinde meydana geldi. Kendilerini bankacı olarak tanıtan ve çiftçileri 500 bin lira dolandırdığı iddiasıyla aralarında Güdüşlü Mahalle muhtarının da olduğu biri kadın beş kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden ikisi mahkemece tutuklanırken, üç kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Yozgat’ın Sorgun ilçesinde damadı dolandıran yabancı uyruklu gelin tutuklandı.
Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.’ye Aittir.

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir