Dünyanın en yüksek 5’inci barajı Yusufeli Barajı açılıyor. Kuzeydoğunun en büyük nehirlerinden Çoruh’un üzerine kurulan Yusufeli Barajında Hidroelektrik Santrali (HES) projelendirildi. TGRT Haber’de Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Yusufeli Barajına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Artvin’de yapımı tamamlanan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılması beklenen törenle su tutmaya başlayacak.
Prof. Dr. Vahit Kirişçi, barajın Türkiye’ye katkılarını şöyle açıkladı: “Türkiye’ni HES konusunda önemli bir potansiyeli vardır. Yıllarca bu potansiyel pek fark edilmedi. Su akar Türk bakar denildi. İktidara gelene kadar 276 adet baraj vardı. Şu anda baraj sayısı 930’a çıktı. Bunlardan en önemlilerden biri de 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’de ilk, dünyada 5’inci baraj olan Yusufeli barajıdır. Bu baraj 1.9 milyar kilovat saat elektrik üretecek. Bu şu anlama geliyor, örneğin 2,5 milyona ulaşmış Antalya’nın elektrik ihtiyacını karşılayacak.  Barajın Türkiye’nin HES potansiyelinin yüzde 2’sine karşılık gelen bir gücü var” dedi. 

Elektriğin yerli ve yenilebilir kaynaklardan üretilmesi gerektiğini belirten Kirişçi, Türkiye’nin büyüyen bir ülke olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “2053 hedeflerine bakıldığında 85 milyon nüfusun üstüne 20 milyon nüfus daha eklenecek.Bir taraftan sanayileşiyoruz, bir taraftan ihtiyaçlar değişiyor, daha konforlu bir hayat istiyoruz. Bu da elektrik tüketimimizi artırıyor. Öte yandan tarımla da bağlantısı var” ifadelerini kullandı.

“Tarımdaki sorunların gıda krizine dönüşmesi hali dünyanın tecrübe ettiği bir durum” diyen Kirişçi, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye olarak önlemler alsak da dünyada yaşanan bu fotoğraftan etkileniyoruz, çok dikkatli olmamız gerekiyor. Türkiye olarak su fakiri de su zengini de değiliz. Baraj gibi depolanır alanları artırmamız gerekiyor. İktidarımız boyunca tuttuğumuz suyu yüzde 38 artırdık.Yusufeli Barajı da suyu tutuyor, yıllık 5 milyar lira getirisi var. Daha sonraki barajların işini kolaylaştırması, onların ekonomik ömrünü artırıyor olması, taşkın ve sel gibi felaketlere mani oluyor olması Yusufeli’ni önemli ve değerli kılıyor” dedi.  

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir