İngiltere’de Marriage Foundation yardım kuruluşu tarafından yapılan yeni bir araştırmada, İnternet üzerinden tanışan çiftlerin boşanma oranlarının sosyal çevre veya aile aracılığıyla tanışanlara göre evliliğin ilk yıllarında altı kat daha fazla olduğu ortaya çıkmış. MF Araştırma Direktörü Harry Benson, bulguların “rahatsız edici” olduğunu söylüyor.
Araştırma, çevrimiçi flörtün ilişkiler alanındaki önemli rolünü baltalamak amacıyla yapılmasa da, güvenilir kaynakların ve sosyal desteğin daha az olduğu, bir anlamda hayatımıza yabancı olan kişiyi tanımanın zorluklarını ve risklerini vurguluyor.
Arkadaşlık veya ciddi ilişki siteleri aracılığı ile tanışanlar eşlerinin ailesi ve arkadaşlarıyla sıfırdan bir sosyal bağ kurması gerekiyor. Çünkü yıllar içinde kurulmuş köklü ilişkilere sahip değiller.
Ancak sosyal ilişkiler, ilişkilerde ve evliliğin ilk yıllarında çiftleri desteklemede önemli bir rol oynuyor. İnternet üzerinden tanışan çiftlerde, karşılıklı bağlantılar bulunmadığından bu da birbirleri hakkında bilgi toplamayı zorlaştırıyor. İnternet’ten tanışan çiftler bir anlamda iki yabancı olarak evleniyor.
Gelin araştırmanın rakamsal sonuçlarına birlikte bakalım…
30 yaş ve üstü 2 bin evli yetişkinle yapılan anket, 2000 yılından bu yana internet üzerinden tanışan çiftlerin evliliklerinin ilk üç yılında boşanma riskinin yüzde 12, sosyal bağlantıları aracılığıyla tanışanların ise yüzde 2 oranında boşanma riskine sahip olduğunu gösteriyor.
Çalışmaya göre boşanma oranlarındaki farklılık 10 yıllık evliliğe kadar devam ediyor.
7 yıllık evliikte boşanma oranları
Eşleriyle internet üzerinden tanışanların yüzde 17’si yedi yıl sonra boşanırken, sosyal çevre sayesinde tanışan çiftlerin yüzde 10’u boşanıyor.
10 yıllık evlilikte boşanma oranları
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir