Güncelleme Tarihi:
SON yılların iştah kabartan ‘mesleği’ jigololuk olmuş durumda. İlginin yüksekliğine karşılık dolandırıcıların yapması gereken tek şey “tezgâhı” kurmak. Son 6 ayda İstanbul, Bursa, Balıkesir gibi illerde yapılan üç büyük operasyon dahi, durumun vahametini gösterir nitelikte. Liderliğini müzisyen Çağatay Öztürk’ün (44) yaptığı 91 kişilik jigolo çetesine ilişkin hazırlanan iddianame ise, dolandırılanlara dair önemli ayrıntılar içeriyor.
İstanbul Adliyesi’nde görevli Savcı Cem Üstündağ’ın imzasını taşıyan 83 sayfalık iddianameye göre, şebekeye 120.660 lira kaptıran Mehmet K.’nın (48) Siber Suçlarla Mücadele polisine başvurusu sonrası soruşturma başlatıldı. İfadesine göre Mehmet K., Eylül 2019’da internette gezindiği sırada ‘Rüya Ajans’, ‘Çapkın Ajans’, ‘Gökyüzü Ajans’ gibi jigolo sitelerine girip çıktı. İşini şansa bırakmak istemeyen K., girdiği her siteye iletişim bilgilerini bıraktı. K.’nın bekleyişi uzun sürmedi. Kısa süre sonra aranan K.’ya, kadınlarla görüştürüleceği söylenerek üyelik ücreti yatırması istendi. 400 liralık bir üyelik ücreti yatırmakla işe başlayan Mehmet K., 10 gün içinde 120.660 lira yatırdıktan sonra dolandırıldığını anladı ve soluğu polisin yanında aldı.

Jigolo çetesinin kurbanları... Döküm işçisi buna kanmış: Sesi çok güzeldi

AYDA 40 BİN LİRA!
Aydın Bozdoğan’da yaşayan Yasin B. (36) ise, jigolo olma hayali kuran bir diğer kurban. B.’ye sunulan şartlar gayet iyiydi. Üstelik fazla bir mesai harcaması da gerekmiyordu. Siteye giriş kaydını yapan Yasin B.’yi, kendisini “Nisa” olarak tanıtan biri aradı. Nisa’nın, Yasin B.’ye teklifi kısa ve cazipti: “Jigololuk yaparak haftada 10 bin lira kazanabilirsin.” Yasin B. saniyeler içinde ayda 40 bin lira kazanacağını hesapladı. 400 lira üyelik ücreti yatıran Yasin B.’den 800 lira daha yatırması istendi. Bu talebe “olur tabi” diyen Yasin B., sigorta bedeli olarak istenen 2000 lira için de sorun çıkarmadı. “Teminat olarak aldığımız bu parayı iade edeceğiz” diyen şebeke para istemeye devam edince Yasin B. dolandırıldığına karar vererek şikâyetçi oldu.
‘BDDK EL KOYDU’ YALANI
Kocaeli Kartepe’de yaşayan Emrullah Ö.’nün (40) dolandırılma süreci ise film senaryolarını aratmıyor. Ö.’nün ifadesine göre, jigolo çetesine 11.600 lira kaptırdığı süreçte işsizdi. Ö., geçen yıl 20-21 Şubat’ta ‘Jider’ isimli bir jigolo sitesine girdi. Şartlar ve elde edeceği kazanç çok iyiydi. Kimlik bilgilerini ve GSM numarasını itinalı bir biçimde paylaşan Ö., kısa süre sonra arandı ve 300 liralık üyelik ücreti yatırması istendi. Daha sonra 1000 lira daha yatırması istenen Ö. için her şey yolunda gidiyordu. Ö.’ye “Sizinle birlikte olmak isteyen kişi Tuğçe Hanım. Birazdan sizi arayacak” denildi. Ö.’nün bekleyişi uzun sürmedi. Kendisini Tuğçe olarak tanıtın kişi, Ö.’ye “Seninle akşam 19.00-23.00 arası birlikte olmak istiyorum. Bunun için senin adına ajansa 4.500 lira yatırdım” dedi. 4 saatlik bir ‘mesai’ için gayet iyi bir teklifti bu. Üstelik Ö., işsiz olduğu için bunalmış durumdaydı.

Jigolo çetesinin kurbanları... Döküm işçisi buna kanmış: Sesi çok güzeldi

Tuğçe, dakikalar sonra Ö.’yü bir kez daha arayarak “Seninle sabaha kadar birlikte olmak istiyorum. Ajansa 10 bin TL daha gönderdim” dedi. İyici keyiflenen Ö., bir yandan da bu bilgiyi teyit etmek istedi. Hemen, kendisi ile temasa geçen ajans çalışanını aradı. “Burak” isimli kişi Ö.’ye ‘Evet Emrullah Bey, sizin adınıza 10 bin lira daha yatırıldı. Sorun yok” dedi. Ö., dakikalar sonra bir kez daha aranarak “Tuğçe Hanım’la sabaha kadar birlikte olmak isterseniz 2000 lira daha yatırmanız gerekir” denildi. Ö. bu isteği de geri çevirmeyecek bir yola girmişti.
Birkaç saat sonra paraya BDDK’nın el koyduğu yalanın uyduran şebeke, sahte BDDK memurunu dahi devreye soktu. Kendisini “İhsan Beyoğlu” olarak tanıtan bir kişi Ö.’ye ‘Hesabına 22.800 lira gönderilmiş. Bu ajans jigolo ajansı. Burada çalışmak suçtur. Paraya el koydum. O yüzden hesabında göremiyorsun. 6.800 lira daha yatır; paranın sana gönderilmesini sağlayacağım” dedi. Ö.’nün, dolandırıldığını anlaması uzun sürmedi. Halen hesabına para geleceğini düşünen Ö. emniyet ifadesinde “Fakat dün hiçbir gelişme olmadı. Gece de bayan gelmedi” dedi.

Jigolo çetesinin kurbanları... Döküm işçisi buna kanmış: Sesi çok güzeldi


Jigolo çetesinin tutuklu lideri Çağatay Öztürk, görünürde söz yazarı ve besteci…
AÇIKLAMA: KONUT KREDİSİ
32 kişinin şikâyetçi olduğu dosyaya göre çetenin ağına Türkiye’nin hemen her yerinden çok sayıda kişi düşmüş durumda. 21 yaşındaki Ağrılı Mustafa K., yaşayacağı her bir birliktelik sonrası 4.500 lira kazanma vaadi ile dolandırıldı. “Ben jigolo kelimesinin ne anlama geldiğini yeni öğrendim” diyen Erzurumlu Sıraç A., ise (58), saatler içinde 6 bin lira kaptırdı. Burdurlu Murat Ç. (40), jigolo çetesine parçalar halinde 10.800 lira kaptırdı. Ç., yaptığı para transferlerinin açıklama kısmına ‘Konut kredisi’ diye yazdığını anlattı.

Jigolo çetesinin kurbanları... Döküm işçisi buna kanmış: Sesi çok güzeldi

SESİ ÇOK GÜZELDİ
Ankara Mamak’ta yaşayan ve inşaat ustası olarak çalıştığını söyleyen Erdoğan G. ise (52) amacını “Ayda 5 bin TL nakit para karşılığı dul ve elit bayanlarla ile birlikte olup para kazanmak istedim” sözleri ile açıklıyor. G.’nin kaptırdığı para ise 5.400 lira oldu. Konyalı döküm işçisi Veysel S. (29) ise, jigolo üyeliği için kendisini arayan kadın için “Sesi çok güzeldi. Bana, ‘üyelik için 300 liranız var mı’ diye sordu. ‘ilk ödemenizi yapmanız halinde üyeliğiniz onaylanacaktır’ dedi. Ben de kabul etti. Toplamda 10 bin lira yatırdım. 6 bin lira daha istediler. Ama yatırmadım” diye konuştu. İstanbul’da yaşayan 64 yaşındaki Cemal Y., jigolo çetesine 26.600 lira kaptırırken, Aksaraylı Ahmet A. (56) ise kilo verme ile ilgili ürünleri incelerken yanlışlıkla jigolo sitesine üye olduğunu ve 30 bin liraya yakın para kaptırdığını söyledi.

Jigolo çetesinin kurbanları... Döküm işçisi buna kanmış: Sesi çok güzeldi

GÜNLÜK CİRA 1 MİLYON
İDDİANAMEYE göre, liderliğini görünürde müzik ile uğraşan Çağatay Öztürk’ün jigolo çetesi Büyükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt ve Avcılar’da kurdukları 10 ayrı çağrı merkezi üzerinde dolandırıcılık yaptı. Konuya yakın bir kaynak, 10 çağrı merkezi üzerinden günlük elde edilen cironun 1 milyon lirayı bulduğunu söylüyor. Şebeke üyelerinin çalışma saatlerinden, kurbanları ile yapacakları konuşmalara değin her ayrıntı önceden belirlenmiş durumda. İddianameye göre, elde edilen paralar günlük olarak toplanıp jigolo çetesinin yöneticilerine aktarılmış. Çağatay Öztürk suç örgütünün kurucu olmakla suçlanırken, tutuklu sanıklar Mehmet Ali Karademir, Ersel Şengör, Felat Günel, Mevlut Daş, Ömer Çatal, Fuat Kabak, Muhammet Can Boztepe, Hüseyin Çerman, İsmail Başer, Alican Karaman, Selami Bildirici, Mesut Çelik, Alev Karadere, Yusuf Yetimova, Furkan Kendir, Uğurkan Karademir, Onur Kuş, Ogün Arslan ve Tolga Atay örgütün yöneticisi olmakla suçlanıyor. Sanıklar, ‘çıkar amaçlı örgüt kurma, ‘örgüte üye olma’ ve ‘nitelikli dolandırıcılıkla’ suçlanıyor.
Üye yapılırken, üyeliğin derecesine göre bin ile 2 bin TL arasında kayıt parası alınıyordu. Tuzağa düşürülen erkek, şebeke kadın üyesi tarafından aranıyordu. Şebekenin başka bir üyesi ise tuzağa çekilmiş erkeği arayarak, “Sen FETÖ’cülerin hesabına para yatırmışsın. Başın belada ancak biz sana yardım edeceğiz. Bunun için para gerekli” diyerek, verdikleri hesaba ek para yatırması isteniyordu. Bu görüşmelerden sonra da bağlantı koparılıyordu. (DHA)
 
 
 

Jigolo çetesinin kurbanları... Döküm işçisi buna kanmış: Sesi çok güzeldi

ŞÜPHELİLER ADLİYEDE
Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü’ne başvuran kimliği açıklanmayan bir kişi, ‘jigolo yapılacağı’ vaadiyle dolandırıldığını bildirdi. Balıkesir polisi 29 Ocak’ta Gaziantep’te 3, İstanbul’da 46 şüpheliyi gözaltına aldı. 98 erkeği ‘jigolo yapma’ vaadiyle dolandırdıkları saptanan 10’u kadın 49 şüpheli Balıkesir’e götürüldü. Şüphelilerden 23’ü dün adliyeye sevk edildi. (Fatih Emrah ERDOĞAN/DHA)

Jigolo çetesinin kurbanları... Döküm işçisi buna kanmış: Sesi çok güzeldi


BU NE LÜKS
MAVİ tikli Instagram hesabında sanatçı, söz yazarı ve besteci olduğu yazan çete elebaşı Çağatay Öztürk’ün lüks yaşam fotoğraflarıyla sosyal medya fenomeni haline geldiği ve takipçi sayısının da 52 bine yaklaştığı belirlenmişti.
Albüm çıkardığı ve klip çektiği de tespit edilen Çağatay Öztürk’ün, bazı gece kulüplerinde şarkı söylediği, bazı TV ve radyolarda programlara katıldığı, dizilerde de rol aldığı paylaşımlarında yer almıştı.
Çağatay Öztürk ve diğer yöneticilerin vurgun paralarıyla her hafta sonu KKTC’ye giderek eğlendikleri, Ege ve Akdeniz’de yat gezintileri yaptıkları da tespit edilmişti.
İstanbulda Jigolo çetesi operasyonunda şaşırtan detaylarİstanbul'da "Jigolo çetesi" operasyonunda şaşırtan detaylar
Son dakika haberleri... Şikayetler çığ gibi artıyor: Jigolo kabusuSon dakika haberleri… Şikayetler çığ gibi artıyor: Jigolo kabusu!
 
Türkiye gündeminden son dakika haberleri, bugün yaşanan en son gelişmeler, siyaset gündeminden güncel haberler ve bütün son dakika haberleri için Hürriyet’in internet haber sitesi hurriyet.com.tr; Hurriyet.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir