Jigolo olma vaadiyle dolandırıcılık yapıldığına yönelik şikayetler yeniden hız kazandı. İnternet üzerinden şikayette bulunanlardan bazıları ‘Ailemin öğrenmemesi için polise gidemiyorum’ dedi.
İstanbul ’da Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri , internette kurduğu jigolo sitelerinde ’10 bin TL kazanmak ister misiniz?’ ilanları veren çeteyi belirledi.
10 çağrı merkezi kuran çetenin çalışanları, başvuranlara gold ve VIP seçenek sunuyordu. Bin ile 5 bin TL arasında üyelik parası alınıyor, kişilerle buluşamayanlar üyeliği iptal etmek istediklerinde ‘cayma’ bedeli isteniyordu.
Bazılarından da parasını FETÖ hesabına yatırdığı söylenerek kurtarma vaadiyle yeni paralar alınıyordu. Polisin düzenlediği operasyonda çete elebaşı Ç.Ö ’nün de arasında bulunduğu 14 kişi tutuklandı, 304 bin TL, 7 bin dolar, 259 cep telefonu ele geçirildi. 11 lüks araca da el kondu. Dijital verilerde dolandırılan yaklaşık 5 bin kişinin ismine ulaşıldı, 15 milyon TL’nin üzerinde vurgun yapıldığı belirlendi.
Geçen temmuz ayında düzenlenen operasyonun ardından internet siteleri ve Emniyet’e yapılan şikayetler bitme noktasına gelmişti.
Hürriyet’ten Çetin Aydın’ın haberine göre yakın dönemde ise hem internet hem de polise yapılan isimsiz ihbarlarda büyük bir artış yaşanmaya başladı.
Dolandırılan erkeklerin büyük çoğunluğu da internet üzerinde rumuz isimlerle yazılar yazarak dolandırıldıklarını belirterek yardım isterken, bazıları da arkadaşlarının şaka amaçlı kendilerini sitelere üye yaptıklarını, mağdur olduklarını belirterek yardım talebinde bulunuyor.
Bazı erkekler ise jigolo reklamlarının sosyal medya platformlarında yoğunlaştığını, bu reklamlara girerek üye olduklarını belirterek, bu reklamlara kısıtlama getirilmesini istiyor. Polis artan ihbar ve şikayetler üzerine yeniden çalışma başlattı.
İnternette şikayet sitelerine rumuz isimlerle yazanlardan bazıları şöyle:
Ferruh Jigolo üyelik sitesi ve karşılığında sadece üyelik bedeli 400 ve komisyon 1000 TL ödetiyorlar. ‘5000 lira alacaksın’ diyerek kesinlikle söyledikleri gibi değil. Aldıkları parayı geri ödemiyorlar.
Onur Ben Twitter’da bir rastgele ‘jigolo olmak ister misiniz’ diye bir reklama tıkladım. 300 TL para yatırmamı istediler. Yatırdım. ‘Geri onaylanmasını bekliyorum’ dedi. Şu an hâlâ bekliyorum. Ailemin öğrenmemesi için polise gidemiyorum.
Kuray Sadece öylesine başvurduğum site sabah aradı, anlamadım ne dediklerini ve iptal etmek istediğimi söyledim. 400 TL ücret istediler. ‘Ardından 780 TL daha yatırın size 400 TL’nizi geri vereceğiz’ dediler. Ardından ‘1630 TL daha yatırın size toplam olarak 2000 TL’nizi geri vereceğiz’ dediler. 400+780 maalesef yatırdım.
Ata Maddi sıkıntılar yüzünden jigolo olmaya karar verdim ve bu ajans karşıma çıktı. Büyük bir yanlış yaptığımı iş işten geçtikten sonra anladım toplamda 4400 TL param gitti. Hepsi Twitter’a doluşmuşlar.
Ümit 800 TL ile ‘jigolo kaydınız oluşturuldu’ deyip 25 bin liramı aldılar. Bunlara bir dur denmeli. Sizlerden davacıyım.’

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir