Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 21 Ekim gece yarısı ile 23 Ekim Pazar günü saat 09.00 arasında 3 il için hafif zirai don riski bulunduğu belirtilerek, “21 Ekim Cuma günü saat 00.00’dan 23 Ekim Pazar günü saat 09.00 kadar, Malatya, Tunceli, Bingöl, Erzincan, Bayburt, Erzurum ve Ardahan illerinin kuzey ilçelerinde ve yüksek rakımlı yerlerde gece ve sabahın ilk saatlerinde hafif zirai don riski bulunmaktadır” şeklinde uyarı yapıldı. İlgililerin tedbirli olmaları gerektiği kaydedildi.
Yağışların, Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Ordu, Şırnak, Bitlis, Muş, Ağrı, Iğdır ve Şanlıurfa çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, heyelan, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Rüzgarın, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (40-70 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.
Hava sıcaklıklarının azalarak Cuma ve Cumartesi günü mevsim nırmalleri altına düşeceği, Pazar gününden itibaren artarak ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Öte yandan yurdun Doğu Anadolu ve Güney Anadolu bölgelerinde Cuma ve Cumartesi günü kar yağışı etkili olacak.

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelerde 20 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yapıldı.
Sarı Kodlu: Ağrı, Bingöl, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Ordu, Samsun, Trabzon, Van, Şırnak, Bitlis, Giresun, Kars, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Batman, Iğdır
Turuncu kodlu uyarı: Artvin, Rize

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir