Türkiye’nin terör örgütlerine mücadelesi büyük bir kararlılıkla sürüyor. Terör örgütüPKK/YPG’ye gerek sınır içinde gerek ise sınır dışında büyük bir darbe indiren kahraman Mehmetçik terör noktalarını tek tek imha etti. Operasyon bölgesinde teröristlerle sıcak çatışmalar zaman zaman yaşanırken olası sınır ötesi kara harekatı için bugün gözler Milli Güvenlik Kurulu toplantısına çevrildi. 2 aylık aranın ardından yoğun bir gündemle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak MGK’da ana gündem terörle mücadele.

Toplantıda hem havadan hem de karadan cezalandırma atışlarıyla devam eden Pençe Kılıç Harekatı ele alınacak. Suriye’nin kuzeyindeki terör varlığına yönelik yeni bir kara harekat için çok yönlü değerlendirmeler yapılacak. Yılın 6’ncı ve son MGK toplantısında yurt içindeki Eren Abluka operasyonları ile Irak’ın kuzeyinde sürdürülen operasyonlarda gelinen son durum da değerlendirilecek.
FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadelede alınacak ilave tedbirler görüşülecek.
Kritik toplantıda ayrıca Rusya-Ukrayna savaşı da ele alınacak. İki ülke arasında barışın sağlanması için hem Erdoğan hem de kurmaylarının yürüttüğü temaslar konuşulacak. Yunanistan’ın Ege’deki provokasyonları da kapsamlı olarak ele alınacak konular arasında. Kurul üyeleri, gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmaya devam eden Atina yönetiminin kışkırtıcı eylemlerine karşı atılacak adımlarla ilgili görüş alışverişinde bulunacak.
MGK toplantısında İsveç ve Finlandiya ile imzalanan üçlü muhtıraya ilişkin görüşmelerde gelinen aşama da masada olacak. Ayrıca Kıbrıs, Irak, Libya ve Kafkasya’daki gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yapılacak.

 

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir