Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden biri hacklenmiş ve yaklaşık 500 kullanıcısı tuzağa düşürülmüştü. Yaşanan olayda, çete üyelerinin kurdukları sahte ödeme sitesiyle yaklaşık 15 milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıktı. Adana Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nin bahsi geçen çeteyi çökertmeye yönelik operasyonunda 77 zanlı gözaltına alınırken, 17’si ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Polisin, 8 aylık teknik ve fiziki takibi sonucu, liderliğini O.B. ile H.A.’nın yaptığı örgüte üye 77 şüpheli tespit edildi. Örgütle çalışan web tasarımcı O.Ç.’nin, hacklediği e-ticaret sitesi üzerinden alışveriş yapmak isteyen mağdurları, kendi oluşturdukları sahte ödeme sitesine yönlendirdikleri saptandı.

Şüphelilerin, dolandırdıkları paraları kripto para borsasında akladıkları belirlenirken, kripto cüzdanlarındaki 6 milyon TL’ye de el konuldu. Ayrıca örgütün yasa dışı bahis oynattığı ve kurdukları internet sitelerinde yaklaşık 60 milyon TL değerinde işlem yapıldığı saptandı. Şüphelilerin yakalanmamak için sık sık il değiştirdikleri, gittikleri yerlerde de ofis kurdukları belirlendi.
Savcılığın yakalama kararı çıkarmasının ardından harekete geçen polis, Adana merkezli 15 ilde belirlenen adreslere şafak vakti eş zamanlı baskın düzenledi. Operasyonda, örgüt liderleri O.B., H.A. ve web tasarımcı O.Ç.’nin de aralarında bulunduğu 77 şüpheli gözaltına alındı. Adreslerdeki aramalarda çok sayıda banka hesap kartı, cep telefonu, hard disk, ziynet eşyası ve ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Emniyette sorgulanan zanlılardan 77’si adliyeye sevk edildi. Nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkartılan zanlılardan aralarında çete liderleri ve web masterin de bulunduğu 17 kişi tutuklanırken, 37 zanlı adli kontrol şartıyla, 23 zanlı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir