Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye geçtiğimiz günlerde resmi adını ‘Turkey’den ‘Türkiye’ye çevirdi. Böylelikle dünyada ‘Türkiye’ ismi kullanılacakken atılan yeni adım ile birlikte Cumhurbaşkanı, Türk Hava Yollarının Türkçe yazılacağını duyurdu. Erdoğan Türk Hava Yolları uçaklarının gövdesinde Turkish Airlines yerine Türkiye kullanılacağını söyledi.

Adeta Türkçe harekatının başladığı bugünlerde Sabiha Gökçen Havalimanı yönetimi skandala imza attı. Havalimanı yönetimi ,İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini tanıtmak için cep telefonu uygulaması hazırlattı. Ancak tasarımda “İstanbul” yerine “Konstantinopolis” ismi kullanıldı.  Seyahat ve teknoloji girişimi HeyTripster’ın kurucusu Kübra Sarıyer Beşer tarafından lanse edilen uygulamada “Konstantinopolis”in yazılması “Yunan kafası uygulamada” yorumlarına sebep oldu.

Yetkililer, niçin böyle bir tercihte bulunulduğu yönündeki sorulara cevap veremedi. Daha sonra ısrarımız üzerine şirketten yapılan açıklamada programı yazan kişinin yabancı olduğu ifade edildi. Bu sefer de “Yüz binlerce turistin indireceği böylesi önemli bir program neden kontrol edilmedi?” sorusu akıllara geldi. Uygulama için tasarlanan haritada da Konstantinopolis yazması dikkatlerden kaçmadı.
Türkiye’nin en önemli markalarından biri olan Sabiha Gökçen’den 49 farklı ülkede 149 destinasyona 44 hava yolu sefer yapıyor. Geçen yıl havalimanını 22 milyondan fazla yolcu kullandı. Rakam bu yılın ilk yarısında 12 milyonu buldu. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Mohammad Nazli Abdul Aziz sehayat yelpazesini geliştireceklerini bu çerçevede ISG Recommends uygulamasını tasarlattıklarını söyledi. Aziz “Her gezgin Türk misafirperverliğini hissedecek” dedi. Uygulamanın sahibi Kübra Sarıyer Beşer de “Günlük gezi planları üzerinden bir şehri yerlisinin gözüyle dolaşmaya imkan  sağladıklarını” söyledi. Ancak, uygulamada hiçbir İstanbullunun kullanmadığı “Konstantinopolis” ismine yer verildi.
Galip15 Haziran 2022 08:43
O havalimanını başınıza yıkarız altında kalırsınız

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir