Bize güzel gelen; her ikimizi de mesut eden, birlikte zevk aldığımız her şey evliliğimizi besleyen unsurlardandır. Beraber gülünen bir şaka, fıkra, nefis bir müzikle yanak yanağa yapılan bir dans, birlikte paylaşılan bir zevk anı (güzel bir gün batımı, şahane bir tabiat, enfes bir ay ışığı) sıklıkla birbirine dokunmak, okşamak ve tabiki neşeli bir partner her zaman o evliliğin ana damarıdır.
Kırıcı olmayan şakalar, bol kahkaha veya sakin, sessiz anları el ele, göz göze geçirmek, güzel yemekler yemek, çok güzel yemekler yapan eşle birlikte olmak da etkilidir evlilikte. Tat alma, duyma, dokunma duyularımıza hizmet eden her an, evliliğimizi besler. Ruhumuzu besleyen şeyler ne oranda paylaşılıyorsa; yani partnerimizi de mutlu ediyorsa; o kadar iyi bir evliliğimiz var demektir. Çocuklarımızı yetiştirirken çekilen sıkıntılar, birlikte paylaşılan kriz anları, uykusuzluklar, iyi zamanlarda da, kötü zamanlarda da tek vücut olup bunları yaşamak, paylaşmak, destek alışverişinde bulunmak bu evliliği ayakta tutan etkenlerdir.
Evlilik budur. İyisi ile kötüsü ile el ele, diz dize, kafa kafaya birlik olmaktır. Bunlar evliliğimizin besleyici vitaminleri gibidir. Bizi birbirimize daha çok bağlar. Aşk ve sevgiyi yoğunlaştırır. Tabi her güzel evliliğin temelinde mutlaka doyurucu bir birliktelik yatar. Ama o arzuyu, isteği kaybetmemek için çok uğraşmak gerekir. Yani bu bir sarmaldır. Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıktı sorusunun bilinmeyen cevabıdır.
Aşksız, sevgisiz, dokunmadan, sevgi sözcükleri etmeden, birlik ve beraberlik olmadan bir evlilik olamaz. Birlikte güzel yaşamak varken, dırdırla, şiddetle devam eden bir ilişki benim için evlilik değildir. Kadın erkeğin korumasına, erkek de kadının şefkatini ihtiyaç duyar. Birbirimize ne kadar arka çıkarsak; eşimizle birlikte hak ve hukukumuzu ne kadar gözetirsel, öncelikle ”birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” dersek o kadar güzel bir aileyizdir. Geldiğimiz aileleri, sevgi ve saygı ile yavaş yavaş ikinci plana aldığımız oranda küçük ailemizin kök vermesini sağlarız. anne ve babalarımızı tabi ki seveceğiz, sayacağız ama herkesin yeri ayrıdır. Elmaları ve armutları karıştırmayalım. ”Benim ailem, senin ailen” deyip hizipleşmeyelim. Bizim bir ailemiz ve o da kurduğumuz küçük yuvamızdır.
Bir ev ne kadar yuva ise o kadar mutludur. Yuvayı yapan da dişi kuştur. Sadece ben değil atalarımız da aynı şeyi söylüyor. Erkekler evlenene kadar anneleri tarafından, evlendikten sonra da karıları tarafından idare edilirler. Demek ki neymiş? Eşimiz ruh hastası değilse, bize şiddet uygulamıyorsa, bu ailenin saadeti bizden yani kadınlardan sorulur.
Günahı ve sevabı ile kadın esastır ve aileyi bir arada tutan, saadeti perçinleyen, kocasını çekip çeviren kadınlardır. Ben her zaman ”akıllı kadının” evliliğin temel taşı olduğunu söylemişimdir. Ve aileyi; ”akıllı kadına” emanet etmişimdir.
Gençler, evliliğinizi kurtarın!
Evlilik bir sanattır. Yeter ki ne yapılacağını, birlikte nasıl uyumlu yaşanacağını, neyin iyi, neyin nasıl olması gerektiğini bilelim…
Evlilikte ailelere aşırı düşkünlük
Bana gelen çiftlerin pek çoğu aile şikayetleriyle gelir. Yani ya kayınvalide ya da kayınpeder çok karışıyor, baskı uyguluyordur veya çiftlerden..
Evlilikte huzur
Bütün yazılarımda çok tekrar ettiğim bir konu vardır: ”Huzurunuzu satın alın”
Bunu bilhassa ”kavga etmeyin, alttan alın” anlamında dile..
Türkiye’de bir kadın otostop çekti! Arabaların haricinde duran bir vasıta hayrete düşürdü
Cumhurbaşkanı Erdoğan düzenlemenin ayrıntılarını açıkladı! Madde madde EYT’de tüm merak edilenler
EYT düzenlemesine iş dünyası ve siyasetçiler ne dedi? İşte ilk tepkiler
Sosyal medyayı yıktı! Brezilyalı voleybolcudan üstsüz paylaşım
İhbar üzerine gittikleri yeri kazan yetkililer, toprak altında inanılmaz bir manzara ile karşılaştı
EYT’nin ardından gündem olan istatistik! Son 70 yılda 7 hükümet aynı politikayı izlemiş
Kılıçdaroğlu’ndan EYT sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olay gönderme: Sıradaki gündemim ÖTV, beni yorma!
Ortalık fena karışacak! Türk-İş’ten Bakan Bilgin’in asgari ücret iddiasına yanıt geldi
Haberler.com: Türkiye’nin en kapsamlı haber sitesi. Son dakika haberleri ve en güncel gelişmeler Haberler.com’da.

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir