2002 yılında Ankara‘daki evinin önünde düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybeden Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Necip Hablemitoğlu suikastında sır perdesi aralanıyor. Olaya ilişkin yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı.

Hablemitoğlu‘nun faillerinden olan ve hakkında kırmızı bülten bulunan Mustafa Levent Göktaşın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında “tasarlayarak öldürme” ve “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma” suçlarından 5 Eylül 2022’de Bulgaristan’dan iadesi talep edilmişti.
Göktaş’ın Türkiye’ye iadesine yönelik talep, Filibe İstinaf Mahkemesinin bugün aldığı kararla kabul edildi. Kararın nihai nitelikte olduğu belirtildi.
Hablemitoğlu, Ankara’daki evinin önünde 18 Aralık 2002’de düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybetmişti. Suikastın şüphelilerinden Nuri Gökhan Bozkır, kırmızı bültenle aranırken MİT tarafından yakalanıp Türkiye’ye getirilerek 27 Ocak’ta emniyete teslim edilmişti. Bu kapsamda 8 Şubat’ta “örgüt üyeliği” ve “tasarlayarak öldürme” suçlarından tutuklanmıştı. Bozkır ile irtibatlı oldukları gerekçesiyle 6 kişi 3 Şubat’ta gözaltına alınmıştı. Bunlardan 3’ü ifadeleri alındıktan sonra salıverilmiş, 2’si 15 Şubat’ta tutuklanmış, biri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir