Adana Hakimi Gül Altınok  hakkında Hakim ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) izin vermesi sonucu hakkında iddianame hazırlandı. 
Daha önce HSK tarafından görevinden uzaklaştırılan eski Cumhuriyet Savcısı Fatih Aslan ile birlikte iddianamede şüpheli olarak yer alan Gül Altınok hakkında resmî belgede sahtecilik, gizliliğin ihlâli, görevi kötüye kullanma, bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme, suç delillerini yok etme,  iftirâ, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma gibi birçok  suçlama yapıldı. 
Soruşturma dosyasında Edirne Başsavcı Vekili Eşref Çağdaş Bal, Hatay Cumhuriyet Savcısı Halil Abdülkerim Kardaş ve Anayasa Mahkemesi Üyesi Selahaddin Menteş mağdur sıfatıyla yer aldı.
ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜNE OPERASYON SONRASI BAŞLADI
Hakim Gül Altınok hakkında hazırlanan iddianame 2016 yılına dayanıyor. Gül Altınok, Edirne hakimi iken burada yağma, tefecilik, organize suç örgütü gibi birçok suça karışmış Karalar ailesi hakkında başlatılan soruşturmaya müdahale etmek istediği kendisi hakkında hazırlanan iddianamede ifade edildi.
Karalar ailesi hakkında başlatılan soruşturma 2017 yılında operasyona dönüştü ve bu aileden 30 kişi hakkında Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı. İddianamede Hakim Gül Altınok’un bu aileden zarar gören Avukat Kerim Kazan’ın bu kişileri savunmasını istediğinin altı çizildi.
AYM ÜYESİNİ VE SAVCILARI CİMER’E ŞİKAYET ETTİ
Gül Altınok, Karalar ailesini aklamak için CİMER’e şikayet yöntemini de kullandı. Karalar ailesi mensupları, kendileri hakkında adli soruşturmayı yürüten Edirne Cumhuriyet Başsavcı Vekili Eşref Çağdaş Bal ve dönemin Edirne Cumhuriyet Savcısı Halil Abdülkerim Kardaş’ın FETÖ soruşturmalarında usulsüzlük yaptığı iddia ederek CİMER’E şikayet etti. Bir diğer CİMER mağduru da Anayasa Mahkemesi Üyesi Selahaddin Menteş oldu. Zoraki olarak Karalar ailesinin avukatlığını yapan Kerim Kazan dönemin Adalet Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş’e giderek durumu anlattı. Bu süreçten sonra Selahattin Menteş hakkında da CİMER’e şikayet başvurusu yapıldı.  İddianameyi hazırlayan Muzaffer Lekesiz, bu şikayetlerin hepsinin Gül Altınok tarafından yaptırıldığını ifade etti. 
İddianamede CİMER’e şikayet edilenlerin ortak özelliğinin Karalar hakkındaki dosyayı olumlu veya olumsuz olarak etkileyecek makamda bulunmaları olduğu vurgulandı.
SAVCI VE EŞİNİN HESABINDAN MİLYONLUK İŞLEM
İddianamede bir diğer şüpheli de Edirne’de görevliyken  görevini kötüye kullanmak suçlamasıyla HSK tarafından görevinden uzaklaştırılan eski Cumhuriyet Savcısı Fatih Aslan. 
Fatih Aslan, hakkında Bilirkişi Ahmet Recai Aldemir tarafından hazırlanan raporda  şüphelinin ve eşinin toplam maaş gelirinin  367 bin lira olduğu ancak banka hesapları incelendiğinde  gelirler toplamının 4 milyon lira, giderler toplamının da 3 milyon 803 bin lira  olarak tespit edildiği ifade edildi. Aynı bilirkişi raporunda  Fatih Aslan ve eşinin gelirlerinin çok üzerinde bir işlem hareketliliği yaptığı yazıldı.

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir