ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını durdurmak için her yolu deneyen ancak bir türlü başarılı olamayan Yunanistan’ı korku sardı. Türkiye, bir süredir NATO’da müşterek görevlerde bulunduğu ABD’den 40 adet yeni F-16 jeti ve 80 adet modernizasyon kiti satın almak istiyor. Görüşmeler sürerken ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçakları satmasını bazı şartlara bağlamak için Yunanistan sık sık hamleler gerçekleştirdi. Ancak Yunanistan başarılı olamayan ve büyük bir hayal kırıklığına uğrarken Aralık ayının ilk haftasında Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’ndan (NDAA) çıkarıldı. Yasa dün ise ABD Senatosu’ndan geçti. 
Türkiye, Yunanistan ve ABD üçgeninde F-16 krizi yeni boyutlara taşındı. ABD’nin F-16’ları Türkiye’ye satış için kısıtlayıcı maddeleri kaldırmasının ardından, Yunanistan ise bu durumu engellemeye yönelik adımlar atmaya çalıştı. ERT muhabiri Lena Argyris’in bildirdiğine göre, Washington ile Ankara arasındaki F16’lar için teknik görüşmeler tamamlandı ancak Yunan lobisi F-16 satışına engel olmak konusunda ısrarcı.
Türk düşmanı olarak bilinen Bob Menendez yine skandal sözlerle satışı engellemeye çalışacağını vurguladı. Yunan basını bunu “Uluslararası satışlar konusunda son söz Kongre’ye aittir ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Menendez, böyle bir gelişmeyi engelleme niyetini defalarca ifade etmiştir” sözleri ile gündemine taşıdı. ERT tarafından bildirilen habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, “politikamıza dayanarak, önerilen savunma transferleri hakkında Kongre’ye resmi olarak iletilinceye kadar kamuoyuna yorum yapmıyor veya onaylamıyoruz” ifadeleri kullanıldı. 

Kathimerini gazetesinde yer alan haberde ise ABD’den konuya ilişkin yapılan açıklamada “ABD, NATO müttefiki Türkiye ile işbirliğine değer veriyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye‘nin uzun süredir devam eden ve derin ikili savunma bağları var ve Türkiye’nin NATO’da birlikte çalışabilirliğini sürdürmesi bir öncelik olmaya devam ediyor” ifadeleri yer aldı.
Milla Savunma Bakanı Hulusi Akar, F16 satışını kısıtlayan maddelerin ABD savunma bütçesini içeren tasarıdan çıkarılmasına ilişkin, “Olumlu yaklaşımlara bağlı olarak artık ABD’den somut adımlar bekliyoruz.” demişti.
F-16 kararının hemen ardından ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında “Türkiye elbette önemli bir NATO müttefiki. Önemli bir güvenlik ortağı. Savunma kapasitelerimizin entegre edilmesi ve Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu dikkate değer tehditlerle başa çıkmak için ihtiyaç duyduğu şeylere sahip olmasını istiyoruz. Hiçbir NATO müttefiki kendi topraklarında Türk müttefiklerimizden daha fazla terör saldırısına maruz kalmamıştır. Dolayısıyla, güvenlik işbirliği bizim için son derece önemli” demişti. 

source

By admina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir